2018-2019 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı Başvuruları Başladı

 

            2018-2019 Akademik yılı Farabi Değişim Programı Başvuruları 01.03.2018 -15.03.2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Farabi Yönetmeliği gereğince Protokolümüz olan Üniversiteler dikkate alınarak yapılacaktır.

 

!!! BAŞVURU SÜRESİ SON GÜN 15 MART 2018 Perşembe

 

 GEREKLİ BELGELER:

* 2 Adet Aday Öğrenci Başvuru Formu (formu doldurmak için tıklayınız ), form bilgisayar ortamında doldurulmuş ve vesikalık fotoğraf yapıştırılmış halde teslim edilecek. 

* Ofiste herhangi bir belge çıktısı, fotoğraf kesme ve yapıştırması yapılmamaktadır.

* 2 Adet Transkript Belgesi ( Bölüm öğrenci işlerinden imzalı/mühürlü olarak alınmış olacak )

* 2 Adet Nüfus cüzdan fotokopisi

* 1 Adet Şeffaf Dosya

* Gidilecek Üniversitede eğitim dili İngilizce ise İngilizce seviyesini gösterir belge (Yabancı dil ile eğitim veren Üniversiteler, Yds veya Kpds veya bunlara eş değer bir sınavdan yeterlilik alınmış ise onu gösterir bir belge istemektedirler.) – 2 Adet

* Gidilecek Üniversite Online başvuru belgesi istiyor ise 2 Adet online başvuru kayıt belgesi.

 

Farabi Değişiminde İzlenecek Yol ( tıklayın ) 


 

* Gidilecek Üniversite tercihi olarak sadece tek bir Üniversite tercih hakkı bulunmaktadır.

**Üniversitemizin hangi Üniversiteler ile anlaşmalı olduğunu Farabi Değişim Programı web sayfasından öğrenebilirsiniz.

*** Farabi değişim programı kapsamında diğer Üniversitelere giden öğrencilerimize YÖK tarafından karşılıksız olarak toplam 2000 TL burs ödemesi yapılmaktadır. Burs ödenecek öğrenci kontenjanı ve burs miktarı YÖK tarafından belirlenmektedir. Verilecek olan 2000 TL'lik bursun % 70’lik kısmı Güz döneminde 4 ay boyunca (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat) eşit miktarda ödenir. Kalan % 30’ luk kısmı ise gidilecek Üniversitede Güz döneminde alınan derslerden ders geçme-kalma oranına ve ders kredi/akts oranına göre hesaplanıp ödenir.

***** Farabi Değişim Programı hakkında her türlü bilgi ve sorularınız için eğitim gördüğünüz Fakülte/Yüksekokul Farabi Bölüm Koordinatörlerinden yardım alabilirsiniz.

*****Aday Öğrenci başvuru formu bilgisayar ortamında doldurulup çıktısı alındıktan sonra vesikalık fotoğraf yapıştırılmalı ve ondan sonra, Farabi Kurum Koordinatörlüğüne diğer belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. El ile doldurulup hazırlanmış belgeler teslim alınmayacaktır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI:

1)- Farabi Değişim Programından daha önce yararlanmamış olmak,

2)- Üniversitemizde ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi olmak,

3)- Başvuru için Genel Akademik Not Ortalamasının;

-Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için 53,33

-Yüksek Lisans veya Doktora öğrencileri için ise 65 olması,

4)-  Lisans programlarının hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler ile Yüksek Lisans öğrencileri hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan yararlanamazlar.

 

 

** Müracaat yapacağınız Üniversitelerin Farabi sayfalarını incelemeyi kesinlikle unutmayınız. İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi, Üniversitelerine gelmek isteyen öğrenciler için online başvuru kayıt sistemi almaktadır. Bu Üniversitelere başvuru yapacak öğrenciler online başvuru kayıt çıktısını istenilen diğer belgeler ile birlikte Farabi Kurum Koordinatörlüğümüze teslim etmelidirler. Bu belgenin eksik olması başvurunuzun ret olmasına neden olur.


*** Öğrenciler başvuru yapmadan önce gideceği Üniversitenin derslerini, ders kredi ve Akts' lerini incelemelidirler. Herhangi bir dersin gidilecek Üniversitede bulunmaması feragat nedeni olmaktadır. Feragat edilmesi durumunda ise öğrencinin bir sonraki yıl Farabi değişim programı başvurusu yapamamasına neden olmaktadır.


**** Bir önceki yıl (2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı) Farabi değişim programına başvuru yapıp gidilecek Üniversite tarafından Farabi Değişim Başvurusu kabul edilen öğrencilerden Feragat eden öğrenciler bu yıl Farabi Değişim Programına başvurusu yapamaz.


***** Feragat işlemleri: Öğrenciler 2018-2019 Akademik yılında Üniversitemizde bulunması durumunda hangi dersleri alacak ise gidecekleri Üniversitelerde de o dersleri almak zorundadırlar (Seçmeli dersler her Üniversitede farklı olduğundan seçmeli dersler de bu zorunluluk aranmamaktadır.) Bundan dolayı Öğrencilerin başvuru yapmadan önce, gidecekleri Üniversitede bulunan dersleri dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Üniversitemiz ve karşı Üniversite tarafından Farabi değişim başvurusu kabul edildikten sonra feragat edilmesi halinde Öğrenci bir sonraki yıl (2019-2020 Akademik yılı) Farabi Değişim Programına başvuru yapamaz.


Önemli bilgiFarabi Değişim Programı ile diğer Üniversitelere giden öğrenciler Üniversitemizde alması gereken zorunlu dersleri gidecekleri Üniversitede kendi bölümünde sınıf ayrımı gözetmeksizin (1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf) alabilirler. Kendi bölümünde olmayan dersleri, farklı bölüm veya farklı fakülteden de alabilirler.

 

NOT:

* Başvuru yapacak öğrencilerin ilanı tam olarak okumaları ve istenilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir.

 

 2018-2019 Akademik yılında diğer Üniversitelere GİDECEK öğrencilerin Dikkat etmesi gereken tarihler ve bilgiler ( Belgeyi görmek için tıklayın )

Başvuru evrakı teslim adresi: Rektörlük B Blok Kat:2 ( En üst kat ) Farabi Kurum Koordinatörlüğü - Kezer yerleşkesi

 

TAYFUR POLAT (0484) 212-1111 / 3495
Farabi
21.2.2018